Studia przypadków

Opera w Dubaju: automatyczne drzwi rozwierane w architekturze morskiej

Teatr, sala koncertowa, powierzchnia wystawowa i miejsce spotkań: Opera w Dubaju przyśpiesza bicie serca miłośników kultury jako pierwszy wielofunkcyjny obiekt kulturalny w samym centrum Dubaju. Funkcjonalne drzwi rozwierane GEZE doskonale pasują do tej wyjątkowej, postmodernistycznej architektury budynku.

Tradycyjne kształty, futurystyczny design, nowoczesna technika budynku

Jak gigantyczny szklany statek, Opera w Dubaju wznosi się nad śródmieściem Dubaju, w bliskiej odległości od Wieży Chalify i Fontann Dubajskich, największych fontann na świecie. Janus Rostock z działającej na arenie międzynarodowej grupy inżynieryjno-architektonicznej Atkins zaprojektował spektakularny budynek w kształcie Dhow lub  łodzi Tradycyjny arabski kształt statku upamiętnia historię Emiratów i łączy tradycję ze współczesnym designem i potrzebami funkcjonalnymi. Świadczą o tym również automatyczne drzwi rozwierane z napędami Powerturn, które harmonijnie wpisują się w postmodernistyczną architekturę.

Swoboda projektowania dzięki drzwiom rozwieranym GEZE z napędem Powerdrive

Bezwzględnie konieczne jest, aby Opera w Dubaju bawiła i wzbogacała zarówno rdzennych mieszkańców, społeczność międzynarodową, która tu mieszka i pracuje, jak i odwiedzających z całego świata, oferując występy światowej klasy. Z 2000 miejsc siedzących na widowni i zapleczem bankietowym dla maksymalnie 1000 gości, elastyczność, wygoda i bezpieczeństwo mają najwyższy priorytet w przypadku rozwiązań drzwiowych. Napędy GEZE Powerturn do drzwi rozwieranych łączą w sobie różne funkcje, dyskretny design i maksymalną elastyczność w projektowaniu drzwi w najróżniejszych warunkach konstrukcyjnych. Są one idealnym rozwiązaniem dla pochylonych szklanych fasad, które są również oparte na zakrzywionym kształcie Dhow.

Drzwi rozwierane w fasadzie: wygoda i bezpieczeństwo

13 dwuskrzydłowych systemów drzwi rozwieranych gwarantuje odwiedzającym bezbarierowy dostęp do wnętrza Opery w Dubaju. Napędy skrzydeł rozwiernych Powerturn przesuwają duże i ciężkie szklane skrzydła cicho, lekko i bezpiecznie. Ich unikalna funkcja Smart Swing umożliwia łatwe ręczne otwieranie drzwi Powerturn od wewnątrz. Typowa konstrukcja napędu GEZE, o wysokości zaledwie 7 cm, jest równie dyskretna, co funkcjonalna. Szeroko otwierające się wyjścia ewakuacyjne pozwalają na szybką ewakuację z budynku w przypadku zagrożenia, np. pożaru – nawet w razie awarii zasilania.

Bezpieczne wyjścia ewakuacyjne dzięki zamkowi drzwi ewakuacyjnych GEZE FTV 320

Jeśli drzwi rozwierane w fasadzie nie są obsługiwane w trybie automatycznym, są zamykane przez zamek drzwi ewakuacyjnych FTV 320. Kompaktowy zamek drzwi ewakuacyjnych zajmuje tylko minimalną przestrzeń w bardzo wąskich segmentach drzwi. Po uruchomieniu przycisku otwierania wewnątrz budynku lub po otrzymaniu sygnału z centrali czujki pożarowej, zamek drzwi ewakuacyjnych zostaje zwolniony, a napędy Powerturn otwierają skrzydła drzwi. Dzięki trzem zapadkom zamek oferuje szczególnie silne podtrzymanie i bezpieczne odblokowanie nawet przy dużym obciążeniu – na przykład w sytuacji paniki, gdy uciekający ludzie naciskają na drzwi.

Mechanizm podtrzymania położenia otwarcia GEZE: elastyczność i bezpieczeństwo we wnętrzu budynku

Liczne ręczne, dwuskrzydłowe drzwi rozwierane, które prowadzą z korytarzy klatek schodowych na trzy górne kondygnacje, muszą zapewnić komfort przechodzenia bez barier, ochronę przeciwpożarową i dyskretne wzornictwo. Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia GEZE zostały wybrane jako rozwiązanie drzwiowe, dzięki czemu drzwi mogą pozostać otwarte, ale w przypadku pożaru zamknąć się samoczynnie. Elektrycznie utrzymują stałe otwarcie drzwi do momentu ich zamknięcia ręcznego lub przez wyzwolenie czujki pożarowej.

Drzwi rozwierane, których zakres podtrzymania otwarcia można ustawiać indywidualnie – systemy samozamykaczy GEZE

Szczegółowe zbliżenie na samozamykacz GEZE TS 5000.

Dyskretny design dla nowoczesnych drzwi rozwieranych: samozamykacz GEZE TS 5000. © Nicolas Thome / GEZE GmbH

System samozamykaczy GEZE TS 5000 E-ISM umożliwia elektromechaniczną blokadę położenia otwarcia z możliwością bezstopniowej regulacji kąta obu skrzydeł drzwiowych we wnętrzach. Kąt blokady otwarcia skrzydeł drzwiowych może być indywidualnie ustawiony w zakresie od 80 do 130 stopni, co pozwala na dostosowanie drzwi do różnych warunków konstrukcyjnych. Szyna ślizgowa E-ISM, która jest widoczna tylko przy otwartych drzwiach, zapewnia ciągły, dyskretny design drzwi. Posiada elektromagnetyczną (E)-funkcję podtrzymania położenia otwarcia obu skrzydeł drzwiowych oraz zintegrowany mechanizm kolejności zamykania, który może być ustawiony na różne siły zamykania, aż do EN 6. Jeżeli w przypadku pożaru zostanie automatycznie uruchomiony mechanizm podtrzymania położenia otwarcia skrzydeł drzwi, regulacja kolejności zamykania zapewnia niezawodne i bezpieczne zamknięcie. Oczywiście wszystkie produkty GEZE w Operze w Dubaju spełniają aktualne normy europejskie i normy bezpieczeństwa. Oznacza to, że systemy TS 5000 E-ISM są dopuszczone również do stosowania w drzwiach przeciwpożarowych i dymoszczelnych.

Produkty GEZE w Operze w Dubaju

  • System drzwi rozwieranych GEZE Powerturn
  • Zamek drzwi ewakuacyjnych FTV 320
  • Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia z samozamykaczami TS 5000 E-ISM
  • Samozamykacz GEZE TS 5000