Innowacyjna technika drzwiowa w zabytkowym ratuszu w La Rochelle.

Budynki historyczne są ważnym dziedzictwem kulturowym. Z tego względu zabytkowych budynków dotyczą pewne wymagania w zakresie renowacji i modernizacji. W historycznym ratuszu we francuskim nadmorskim mieście La Rochell w departamencie Charente-Maritime nowoczesne systemy drzwiowe GEZE zapewniają utrzymanie chronionego zabytkowego charakteru architektury i jednocześnie dostępność ratusza dla wszystkich

Najstarszy we Francji ratusz w La Rochelle jest budynkiem zabytkowym.

Historyczne podcienie arkadowe prowadzą do nowoczesnych drzwi wejściowych.

Historyczne podcienie arkadowe prowadzą do nowoczesnych drzwi wejściowych. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Ratusz nie zmienił lokalizacji od założenia miasta La Rochelle w 1298, co czyni go najstarszym będącym w ciągłym użyciu budynkiem tego typu we Francji. Obiekt łączy styl gotycki i renesansowy, jego ściana osłonowa jest zwieńczona blankami, ma niewielkie wieżyczki narożne i strażnicę z ceramicznym pomnikiem francuskiego króla Henryka IV. To jeden z najważniejszych budynków historycznych Francji.

Strefy publiczne są jasne i zapewniają dostępność dzięki automatycznym całoszklanym drzwiom przesuwnym.

Strefy ogólnodostępne z automatycznymi całoszklanymi drzwiami przesuwnymi. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Renowacja zabytkowego budynku

W 1861 roku ten historyczny budynek został objęty zabezpieczeniem dziedzictwa i poddano go rozległym pracom renowacyjnym w celu przywrócenia części oryginalnych elementów oraz wprowadzenia niezbędnych modyfikacji i modernizacji. Ratusz w La Rochelle przeszedł niedawno niezbędne renowacje po raz drugi. Prace wykonano w następstwie pożaru, który rozprzestrzenił się po wszystkich obszarach dachu w historycznej części budynku, co spowodowało zawalenie się konstrukcji. Z uwagi na skalę uszkodzeń i wartość kulturową tego historycznego budynku obszerna odbudowa stanowiła poważne wyzwanie. Największe trudności bez wątpienia związane były z przywróceniem do oryginalnego stanu części budynku wpisanych na listę zabytków. Jednocześnie obszary ogólnodostępne wymagały przeprojektowania zgodnie z aktualnymi normami bezpieczeństwa i dostępności.

Projekt odbudowy i renowacji historycznego ratusza kierowany przez Philippe Villeneuve’a, znanego głównego architekta zabytków, odpowiedzialnego również za rekonstrukcję katedry Notre-Dame, trwał prawie sześć lat. Jednak wysiłek opłacił się: historyczny pomnik architektury świeci nowym blaskiem i ratusz La Rochelle zapewnia wszystkim zwiedzającym doskonałą wygodę i dostępność.

Recepcja znajduje się za automatycznymi drzwiami całoszklanymi, dzięki którym wejście do tego historycznego budynku jest dostępne dla wszystkich.

Recepcja znajduje się za automatycznymi drzwiami całoszklanymi. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Jasna strefa recepcji dzięki automatycznym całoszklanym drzwiom przesuwnym.

Jasna strefa recepcji dzięki automatycznym całoszklanym drzwiom przesuwnym. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Systemy automatycznych drzwi przesuwnych zapewniają dostępność

Zapewnienie dostępności w historycznym ratuszu było kluczowym celem tej obszernej inwestycji renowacyjno-modernizacyjnej. Dzięki zastosowaniu w holu automatycznych całoszklanych drzwi przesuwnych obszary ogólnodostępne są teraz jasne i przejrzyste. Drzwi automatyczne zapewniają dostępność budynku dla wszystkich odwiedzających, włączając osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.

Subtelny design uzupełnia historyczną architekturę

W holu budynku zamontowano drzwi automatyczne z systemami napędowymi GEZE Slimdrive. Dzięki wysokości montażu zaledwie 7 centymetrów system drzwiowy płynnie wtapia się w historyczną architekturę. Jedne z automatycznych drzwi przesuwnych znajdują się za oryginalnymi drzwiami, które zostały zachowane w fasadzie. Umożliwiło to utrzymanie zabytkowej fasady przy jednoczesnym zapewnieniu nowoczesnego komfortu przechodzenia w budynku.

Za wiatrołapem w holu zastosowano kolejne automatyczne całoszklane podwójne drzwi przesuwne, które prowadzą do recepcji. Smukłe okucia drzwiowe ze stali nierdzewnej (do całoszklanych drzwi przesuwnych) spełniają wymagające normy projektowe, zapewniając jednocześnie maksymalną przezroczystość i wpuszczając do środka możliwie najwięcej światła.

Dowiedz się więcej o systemach całoszklanych

Całoszklane drzwi przesuwne i systemy kontroli dostępu oddzielają obszary ogólnodostępne od biur.

Systemy kontroli dostępu oddzielają obszary ogólnodostępne od biur. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Kontrola dostępu przyjazna użytkownikowi – niezbędna w budynkach użyteczności publicznej

Korzyści płynące z nowoczesnej techniki drzwiowej są łatwo zauważalne we wszystkich częściach budynku, gdzie występują szczególne wymagania w zakresie upoważnienia dostępu. W historycznym ratuszu w La Rochelle dwoje drzwi automatycznych zapewnia dostęp do obszarów administracyjnych, do których wchodzić mogą wyłącznie pracownicy ratusza. Drzwi automatyczne GEZE Slimdrive zostały wyposażone w system kontroli dostępu, który umożliwia wstęp wyłącznie uprawnionym osobom. Drugie drzwi automatyczne pełnią rolę jednokierunkowego wyjścia z biur do holu. W ten sposób nasza nowoczesna technika drzwiowa wzbogaca historyczną architekturę o dostępność i doskonałą wygodę.

Dowiedz się więcej o kontroli dostępu

POZNAJ INNE ROZWIĄZANIA BRANŻOWE DLA BUDYNKÓW HISTORYCZNYCH

Dalsze zalety napędów do drzwi GEZE Slimdrive:

  • Niezwykle płynny napęd DC o niskim zużyciu
  • Możliwość podłączenia i włączenia do systemów sterowania budynkiem za pomocą magistrali CAN
  • Niezależne zabezpieczenie przed błędami i rejestrowanie błędów
  • Dowolna konfiguracja wejść i wyjść do różnych zastosowań
  • Zintegrowana bateria do otwarcia awaryjnego w przypadku usterek związanych z bezpieczeństwem, np. utraty zasilania
  • Utrzymanie w należytym stanie nie jest pracochłonne ze względu na samoczyszczące się wózki rolkowe