Dostosowane do potrzeb rozwiązania systemów odprowadzania dymu i ciepła i RWS na kampusie DFB

Deutsche Fußball-Bund e.V. (DFB) ma nową siedzibę: kampus DFB we Frankfurcie nad Menem służy jako centrum szkoleniowe, konferencyjne i administracyjne. Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo jest tutaj najwyższym priorytetem. Nasze dostosowane do potrzeb systemy odprowadzania dymu i ciepła i RWS spełniają te wysokie wymagania – i oczywiście odpowiednie przepisy budowlane. 

Zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa i systemy odprowadzania dymu i ciepła na kampusie DFB

Zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa ma na celu zapobieganie powstawaniu pożarów, a w przypadku pożaru spowolnienie jego rozprzestrzeniania się oraz ochronę ludzi, budynków i mienia. W celu jak najszybszego odprowadzania dymu i gazów pożarowych z budynków na zewnątrz w przypadku pożaru, systemy odprowadzania dymu i ciepła (RWA) są wymagane przez prawo. Jest to uregulowane między innymi w krajowych przepisach budowlanych, a także w normach DIN „DIN 18232-2 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła – Część 2: Naturalne systemy oddymiania (NRA); wymiarowanie, wymagania i montaż” oraz DIN EN 12101 „Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła”. 

WIĘCEJ O SYSTEMACH ODPROWADZANIA DYMU I CIEPŁA

Rozwiązanie systemów odprowadzania dymu i ciepła specjalnie dostosowane do potrzeb hali piłkarskiej DFB

Hala piłkarska DFB z grą cieni na boisku i widokiem na konstrukcję dachu.

Systemy odprowadzania dymu i ciepła w hali piłkarskiej wykorzystują termiczny strumień powietrza. © Getty Images

Systemy odprowadzania dymu i ciepła w hali piłkarskiej DFB wykorzystują termiczny strumień powietrza przez otwory w górnej części fasady, aby zapewnić szybkie oddymianie i ukierunkowane rozpraszanie ciepła. Ze względu na ogromną kubaturę pomieszczenia, wymagany był tutaj duży otwór strumienia dolotowego. Szczególne wyzwanie stanowiły 22 otwory nawiewowe RWA hali piłkarskiej DFB, ponieważ znajdują się na wysokości 18 metrów. Ponadto elementy nawiewne systemów odprowadzania dymu i ciepła, każdy o powierzchni około 5 m², muszą szybko i bezpiecznie otwierać się i zamykać w przypadku pożaru, nawet przy obecnym obciążeniu wiatrem. Dla tego wyzwania znaleźliśmy dostosowane do potrzeb rozwiązanie: nasze wytrzymałe napędy wrzecionowe do dużych obciążeń E 3000 Syncro są szczególnie odpowiednie do stosowania na ciężkich powierzchniach fasad i okien dachowych, ponieważ mają bardzo dużą siłę rozciągającą i ściskającą. Ponadto konsole wykonane specjalnie dla hali piłkarskiej DFB przenoszą obciążenia na konstrukcję budynku. Dwa napędy wrzecionowe E 3000 Syncro na element zapewniają teraz bezpieczne otwieranie i zamykanie otworów nawiewowych RWA zgodnie z normą DIN 1055-4 dotyczącą obciążeń wiatrem. 

Napędy E 3000 Syncro na 22 elementach wymagają wysokiego poboru prądu 10 A na element. Aby zapewnić tę moc, zastosowano 4 centrale oddymiania MBZ 300 72 Ah z połączeniem sieciowym.

Zalety napędów wrzecionowych E 3000:

  • Solidny, odporny na korozję napęd wrzecionowy ze zintegrowanym tłumieniem w pozycji krańcowej
  • Specjalnie do bardzo ciężkich okien w obszarze dachu
  • Certyfikowano jako urządzenie do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła (NRWG) wg DIN EN 12101-2
  • Idealne rozwiązanie do systemów odprowadzania dymu i ciepła (RWA), a także do stosowania w instalacji wywiewnej oraz wentylacji grawitacyjnej
  • Wszechstronne opcje montażu na głównych lub bocznych krawędziach zamykających dzięki szerokim konsolom
  • Dyskretna aluminiowa obudowa doskonale komponuje się z architekturą
Powerturn ze skanerem laserowym GC 342 zapewnia bezpieczeństwo i wygodę w strefie wejścia.

Powerturn ze skanerem laserowym GC 342 zapewnia bezpieczeństwo i wygodę w strefie wejścia. © Getty Images

Firma Pimeks Metallbau z Turcji wraz ze swoimi niemieckimi oddziałami była odpowiedzialna za fasadę kampusu DFB. W związku z tym przez cały czas trwania projektu konieczne były wielokrotne spotkania koordynacyjne online z działem wsparcia technicznego z centrali w Ankarze. Ponieważ nasz partner do kontaktu GEZE był również dostępny na miejscu przez cały czas, od planowania do realizacji, mogliśmy wnieść decydujący wkład w niezawodność wykonania i dotrzymanie harmonogramu budowy.

WIĘCEJ O NAPĘDZIE WRZECIONOWYM E 3000

Na kampusie DFB firma GEZE potwierdziła wysokie kompetencje w zakresie rozwiązań. Dotyczy to nie tylko technologii drzwi i bezpieczeństwa, ale także niezawodnego wsparcia projektu od planowania do realizacji z obecnym na miejscu partnerem do kontaktu.

Marcus Pfeifer, kierownik techniczny i członek zespołu zarządzającego w firmie Groß & Partner Grundstücksentwicklungsgesellschaft mbH we Frankfurcie, która zrealizowała ten wyjątkowy projekt jako generalny wykonawca dla DFB.
Spojrzenie na strefę konferencji prasowych w centrali DFB z wyjściem awaryjnym w tle.

Montaż podtynkowy centrali drzwiowejTZ 320 harmonijnie komponuje się z aranżacją przestrzeni. © Getty Images

Systemy dróg ewakuacyjnych i ratunkowych (RWS) przy drzwiach zewnętrznych

Drogi ewakuacyjne i ratunkowe są ważne w dużych kompleksach budynków, takich jak kampus DFB, aby w sytuacji awaryjnej zapewnić szybki dostęp dla służb ratowniczych i umożliwić bezpieczną ewakuację. Nasze centrale drzwiowe TZ 320 do systemów dróg ewakuacyjnych i ratunkowych zabezpieczają boczne wyjścia z kampusu DFB przed nieautoryzowanym otwarciem i zapewniają awaryjne odblokowanie drzwi w sytuacji awaryjnej. Jednocześnie uprawnione przejście przez drzwi jest gwarantowane poprzez zwolnienie krótkotrwałe przez system kontroli dostępu. 
Dostarczyliśmy również cyfrowe rozwiązanie łączności terminali RWS, które umożliwia centralną wizualizację i sterowanie.

Produkty i rozwiązania

Dalsze zalety central drzwiowych TZ 320:

  • Zgodność z dyrektywami dotyczącymi elektrycznych układów ryglujących drzwi na drogach ratunkowych (EltVTR), a także z europejską normą EN 13637 (Sterowane elektrycznie systemy drzwi ewakuacyjnych przeznaczone do drzwi na drogach ewakuacyjnych)
  • Umożliwia tryby pracy: zablokowane, trwałe odblokowanie, odblokowanie krótkotrwałe
  • Programowalne wyjścia przekaźnikowe
  • Zintegrowane wskaźniki LED alarmu, układu ryglującego i stanu drzwi
  • Zintegrowany tygodniowy timer i funkcja śluzy