Rozwiązania wentylacyjne i ochrony przeciwpożarowej GEZE spełniają surowe wymogi konstrukcyjne i bezpieczeństwa parkingu podziemnego Kvæsthusmolen w Kopenhadze

Parkingi podziemne wymagają szczególnych rozwiązań doprowadzenia powietrza – doprowadzania nawiewu zarówno w powiązaniu z ogólną wentylacją, jak również w przypadku pożaru i nagromadzenia dymu. Duński oddział GEZE opracował indywidualne rozwiązania wentylacyjne dla parkingu podziemnego Kvæsthusmolen w Kopenhadze. Rozwiązania te regulują dopływ powietrza do całego obiektu i zapewniają, że w sytuacji awaryjnej do wszystkich obszarów doprowadzona zostanie odpowiednia ilość nawiewu, włączając niższe poziomy.

Parking podziemny Kvæsthusmolen – nowoczesny projekt, wygoda i bezpieczeństwo

Klatki schodowe prowadzące do parkingu podziemnego Kvæsthusmolen.

Klatki schodowe prowadzące do parkingu podziemnego Kvæsthusmolen zdobią plac Ofelia Plads przy molo. Okna zostały wyposażone w specjalnie zaprojektowane elektryczne napędy łańcuchowe GEZE.

W centrach większych miast miejsca parkingowe są ograniczone i zazwyczaj przepełnione. Naziemne obiekty parkingowe zajmują za dużo przestrzeni, a także negatywnie wpływają na pejzaż miejski. W Kopenhadze 3-piętrowy parking podziemny z łączną liczbą 500 miejsc parkingowych pomaga walczyć z tym problemem od czasu jego otwarcia w czerwcu 2016 roku. Obiektem parkingowym zarządza firma Jeudan, która jest największym duńskim przedsiębiorstwem obsługującym nieruchomości i świadczącym usługi, a zaprojektowało go biuro architektoniczne Lundgaard & Tranberg Arkitekter. Zlokalizowane jest w samym centrum stolicy Danii pod odnowioną częścią mola Kvæsthus, znaną jako plac Ofelia Plads. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów w Kopenhadze i zapewnia wygodną jakość, nowoczesny design i niespotykane bezpieczeństwo.

Napęd łańcuchowy o atrakcyjnym wzornictwie: GEZE Slimchain zapewnia nawiew

Unikatowy projekt klatek schodowych ukrywa okna.

Unikatowy projekt klatek schodowych ukrywa okna.

Zapewnienie nawiewu dla codziennej wentylacji i szybkiego odprowadzania dymu w przypadku pożaru jest niezbędne w nowoczesnych budynkach, takich jak parking podziemny Kvæsthusmolen. Stosowanie urządzeń do usuwania dymu i ciepła (SHE) jest wymagane prawnie w wielu budynkach. Systemy wentylacyjne dla obiektów podziemnych wymagają szczególnie starannego rozważenia i sprytnej integracji. Z tego względu duński oddział GEZE wraz z biurem architektonicznym Lundgaard & Tranberg został zaangażowany w proces planowania od samego początku projektu.

Odwiedzający dochodzą do wind przez rdzawobrązowe sześciany znajdujące się na parterze nad kompleksem parkingowym. Pomalowane na czarno elektryczne napędy łańcuchowe Slimchain zostały zamontowane do okien obrotowych i zapewniają zarówno sprawną wentylację, jak i skuteczne odprowadzanie dymu. W rezultacie napędy łańcuchowe spełniają surowe wymagania dotyczące funkcjonowania i estetyki. Zespół Zarządzania Produktem GEZE w siedzibie firmy w Leonbergu w Niemczech również pomagał w opracowaniu tego specjalnego rozwiązania.

Firma GEZE zapewniła doskonałe wsparcie w czasie trwania projektu zarówno dla architektów, jak i budowniczych, a także, co jest oczywiste, również dla nas. Firma pomogła dopilnować, aby wdrożone zostały zoptymalizowane procesy i wykazała się znaczną elastycznością w obrębie tej inwestycji obwarowanej surowymi wymogami w zakresie projektu i funkcjonalności.

Martin Steen, kierownik projektu firmy Jeudan

Napędy elektryczne liniowe do drzwi zapewniają nawiew, gdy tworzy się dym lub wzrasta temperatura

Drugie rozwiązanie GEZE, które zostało zamontowane w obiekcie obejmuje specjalną obudowę dla wejścia i sześcioro drzwi rozwieranych z podwójnym przeszkleniem. Przeszklone drzwi chronią wejście do wind przed deszczem i śniegiem. Drzwi wyposażone są w napędy GEZE Slimdrive EMD Invers, dzięki czemu w przypadku alarmu pożarowego lub dymowego automatycznie otwierają się w ciągu kilku sekund i pozostają otwarte do czasu ręcznej dezaktywacji alarmu pożarowego. Systemy automatyzacji drzwi i turbiny zamontowane na niższych piętrach współpracują ze sobą, aby zapewnić szybkie odprowadzanie dymu. Specjalne rozwiązania wentylacyjne gwarantują, że do dolnych poziomów docierają duże ilości wymienianego powietrza, zapewniając wentylację podczas codziennej eksploatacji i w przypadku pożaru lub gromadzenia się dymu.

Dowiedz się więcej o naszych drzwiach przeciwpożarowych

Rozwiązania GEZE do usuwania dymu i ciepła (SHE)

W przypadku pożaru lub nagromadzenia dymu odprowadzenie toksycznych gazów spalinowych z budynku jest niezwykle istotne. GEZE oferuje inteligentne rozwiązania usuwania dymu i ciepła, które idealnie ze sobą współdziałają:

 • Elektryczne systemy otwierające do okien i drzwi, wraz z napędami łańcuchowymi i wrzecionowymi
 • Siłowniki ryglujące dla większego bezpieczeństwa dużych okien do odprowadzania dymu i ciepła lub okien wentylacyjnych
 • Systemy otwierające/ryglujące obejmują elektryczny napęd wrzecionowy i zestaw mechanicznych okuć drzwiowych
 • Systemy doprowadzenia powietrza zapewniają niezbędną wentylację nawiewno-wywiewną w przypadku pożaru
 • Centralka sterująca awaryjnym zasilaniem prądowym GEZE dla wszystkich komponentów odprowadzających dym i ciepło
 • Moduły interfejsu ułatwiające inteligentne połączenie sieciowe
 • Dodatkowe akcesoria, takie jak przyciski i czujniki

Plac Ofelia Plads i parking podziemny są modelowym projektem, a w ich projekt zainwestowano duże fundusze. Z tego względu potrzebowaliśmy indywidualnie przygotowanej przeszklonej obudowy. Firma GEZE świadczyła porady eksperckie i szybko opracowała rozwiązania wentylacji automatycznej, które były dostosowane do projektu i koloru budynku. Dodatkowo rozwiązania w pełni spełniły wymogi bezpieczeństwa i normy, które są wymagane dla nowych budynków w odniesieniu do ochrony przed dymem i przeciwpożarowej.

Martin Steen, kierownik projektu firmy Jeudan

W skrócie: Rozwiązania GEZE na parkingu podziemnym Kvæsthusmolen w Kopenhadze

 • GEZE RWA K 600 F: Napęd ramieniowy do montażu do okien
 • GEZE Slimchain: elektromechaniczny napęd łańcuchowy
 • Slimdrive EMD Invers: Elektromechaniczny system drzwi obrotowych do jednoskrzydłowych systemów otwierających do odprowadzania dymu i ciepła oraz wentylacji
 • GEZE MBZ 300 N24: Centralka sterująca awaryjnym zasilaniem prądowym do napędów usuwania dymu i ciepła