Studia przypadków

System drzwi przesuwnych GEZE otwiera drogę do prehistorycznych malowideł naskalnych

Dzięki ponad 2000 artystycznych przedstawień zwierząt, „Lascaux grotto” – odkryta po raz pierwszy w 1940 roku w departamencie Dordogne we Francji – jest jednym z najbardziej imponujących świadectw prehistorycznej historii świata. Firma GEZE zaangażowała się w trzecią, a obecnie najbardziej skomplikowaną replikę jaskini, która zapewnia zwiedzającym z całego świata realistyczne wrażenie unikalnych obrazów.

Odkryta przypadkiem w 1940 r.: najstarsze dzieła sztuki ludzkości

Malowidła naskalne w oryginalnej jaskini Lascaux są datowane na co najmniej 17 000 lat p.n.e. i uważane są za jedno z najstarszych świadectw sztuki w historii ludzkości. Zostały odkryte przypadkiem w 1940 roku przez czterech chłopców, którzy wędrowali po lesie w pobliżu miasta Montignac – co wywołało prawdziwą sensację. Najlepiej zachowane dotąd prehistoryczne malowidła w Europie cechuje duża różnorodność oraz różne etapy realizacji. Obejmują one 2000 elementów malowanych lub wyrytych, z których prawie wszystkie przedstawiają zwierzęta. W 1979 roku jaskinia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Repliki zgodne z oryginałem pozwalają na zachowanie naskalnych malowideł

Szklana fasada Międzynarodowego Centrum Sztuki Jaskiniowej. Zdjęcie: Jean-Luc Kokel dla GEZE GmbH

Szklana fasada Międzynarodowego Centrum Sztuki Jaskiniowej © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Od 1948 roku jaskinię odwiedziło wiele tysięcy zwiedzających, którzy mogli podziwiać byki, tury, żubry, bawoły, dzikie konie, jelenie i niedźwiedzie namalowane lub wyryte w reliefie skalnym z efektem trójwymiarowym. Sztuka prehistoryczna zaczęła doznawać zniszczeń, dlatego też jaskinia została zamknięta dla zwiedzających w 1963 roku.

Po dwóch udanych replikach legendarnej „Lascaux grotto”, u stóp wzgórza, w jego zagłębieniu, powstała trzecia i najbardziej udana replika, której nadano oficjalną nazwę „Centre International d'Art Pariétal – Lascaux IV” („Międzynarodowe Centrum Sztuki Jaskiniowej”). Trzecia replika była konieczna, ponieważ dwie pierwsze repliki osiągnęły  swój limit ze względu na stale rosnącą liczbę odwiedzających.

Fakty i liczby

 • 8500 m² całkowitej powierzchni
 • 900 m² ścian repliki jaskini
 • Ponad 2000 malowideł, które wiernie oddają oryginały
 • Wiek oryginalnych malowideł: co najmniej 19 000 lat
 • Całkowity koszt: prawie 60 milionów euro

Architektura jaskiniowa z nowoczesną techniką budynku

„Lascaux IV” stanowi wierną replikę oryginału. 150-metrowy budynek o zaostrzonych krawędziach, z jednostronną fasadą boczną i przeszklonym dachem, został wkomponowany w teren wzgórza, odzwierciedlając trasę pomiędzy leśnymi wzgórzami a doliną. Obejmuje podziemny kompleks komnat i tuneli – replikę jaskini, która jest wierna oryginałowi, z 900 metrami kwadratowymi ścian jaskini.

Jaskinia, która zwróciła na siebie uwagę całego świata, została zaprojektowana przez zespół architektów z norweskiej firmy Snøhetta, wraz z około 40 artystami i 150 innymi organizacjami – wszyscy wykorzystali najnowocześniejsze techniki budowlane i muzealne. Projektem kierowali eksperci z firmy VPEAS z Bordeaux, zajmującej się doradztwem budowlanym i zarządzaniem projektami. Wybór elementów konstrukcyjnych – w tym z decyzji o zastosowaniu techniki drzwiowej przez GEZE – wynikał z ich fachowej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w budowie obiektów muzealnych.

GEZE jest jedną z niewielu firm oferujących drzwi wielofunkcyjne, które spełniają kryteria projektowe architektów oraz wymogi bezpieczeństwa.

Xavier Favand, ekspert budowlany z wiodącej firmy doradczej VPEAS

„Portfolio projektów GEZE zawiera doskonałe rozwiązania dla tego wyjątkowego obiektu. Systemy drzwi automatycznych i samozamykaczy GEZE łączą w sobie funkcjonalność i minimalistyczną estetykę, które są potrzebne w najważniejszych obiektach architektonicznych. GEZE jest jedną z niewielu firm oferujących drzwi wielofunkcyjne, które spełniają kryteria projektowe architektów oraz wymogi bezpieczeństwa”, mówi Xavier Favand, ekspert budowlany z wiodącej firmy doradczej VPEAS.

Systemy drzwi przesuwnych GEZE prowadzą odwiedzających

Technika drzwi GEZE w Międzynarodowym Centrum Sztuki Jaskiniowej. Zdjęcie: Jean-Luc Kokel dla GEZE GmbH

Technika drzwi GEZE w Międzynarodowym Centrum Sztuki Jaskiniowej © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Drzwi zewnętrzne do dwóch przestronnych wiatrołapów składają się z dwóch automatycznych systemów drzwi przesuwnych z napędami Slimdrive SL NT harmonijnie wkomponowanymi w imponującą szklaną fasadę kompleksu budynków. Takie samo rozwiązanie zawierające napęd z serii Slimdrive o długości tylko 7 centymetrów zostało wykorzystane w drzwiach wewnętrznych wiatrołapów.

Podwójne systemy drzwi przesuwnych o wysokości 3 m i szerokości wejścia ponad 2 m umożliwiają również wygodne, wejście do foyer, nawet przy maksymalnej liczbie odwiedzających. Drzwi automatyczne są wyposażone w najnowocześniejszą technikę sterowania.

 • Szerokość otwarcia, czas podtrzymania otwarcia i prędkość zamykania można regulować indywidualnie
 • Czas podtrzymania otwarcia dostosowuje się automatycznie w zależności od częstotliwości przechodzenia odwiedzających
 • Redundantna konstrukcja napędu i techniki sterowania dla bezpiecznej ewakuacji w sytuacjach awaryjnych

Czarne automatyczne drzwi przesuwne pasują do stylu jaskini.

Wejście do repliki jaskini z systemem automatycznych drzwi przesuwnych z napędem Slimdrive SL NT. Zdjęcie: Jean-Luc Kokel dla GEZE GmbH

Wejście do repliki jaskini © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Chodzi o to, by zwiedzający przeżyli te same pierwsze wrażenia, co czwórka młodych ludzi, którzy odkryli jaskinię, tak autentycznie, jak to tylko możliwe. Aby wprowadzić ich w odpowiedni nastrój, zwiedzający przechodzą przez ciemną strefę, aby wejść do pewnego rodzaju przedpokoju z dwoma jednoskrzydłowymi automatycznymi drzwiami przesuwnymi Slimdrive SL NT rozmieszczonymi jedne po drugich. Skrzydła drzwiowe w kolorze głębokiej czerni podkreślają wrażenie „otwartego sezamu” przed wejściem do repliki jaskini o długości 240 m z unikalną galerią obrazów. Za tymi drzwiami zwiedzający znajdą edukacyjną ścieżkę, która wykorzystuje najnowszą technologię obrazu cyfrowego, aby pomóc rozszyfrować i zrozumieć obrazy z epoki kamienia oraz dostarczyć wielu informacji o jaskiniach.

Ręczne drzwi przeciwpożarowe na wejściu do ścieżki edukacyjnej

Wejście do ścieżki edukacyjnej przez ręczne drzwi przeciwpożarowe z niesymetrycznym podziałem. Zdjęcie: Jean-Luc Kokel dla GEZE GmbH

Ręczne drzwi przeciwpożarowe z niesymetrycznym podziałem © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Dostęp do ścieżki edukacyjnej jest możliwy za pomocą dwuskrzydłowych, ręcznych drzwi przeciwpożarowych, co ułatwia pracownikom muzeum przyjmowanie zwiedzających, których liczba w przeciwnym razie byłaby ograniczona.

Systemy samozamykaczy GEZE oferują optymalne rozwiązania dla niesymetrycznie rozmieszczonych drzwi przeciwpożarowych: regulacja kolejności zamykania, zintegrowana w niewidoczny sposób z wąskimi szynami ślizgowymi, zapewnia, że skrzydło czynne pozostaje otwarte aż do momentu zamknięcia skrzydła biernego. Po użyciu – zwłaszcza, gdy odwiedzający uciekają w razie niebezpieczeństwa – oba skrzydła drzwi zamykają się dokładnie, dzięki czemu drzwi w pełni zachowują swoją funkcję bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dymoszczelność.

Automatyczne drzwi rozwierane łączą powierzchnie wystawowe

Ścieżka edukacyjna składa się z szeregu sal wystawowych i projekcyjnych.

 • „Théatre de l'art pariétal” podkreśla ogromne znaczenie jaskini Lascaux w międzynarodowych badaniach nad malarstwem naskalnym
 • Kino 3D pozwala zwiedzającym odkryć jedną z oryginalnych jaskiń w najdrobniejszych szczegółach
 • „Galerie de l'imaginaire” interaktywnie przedstawia powiązania między malowidłami naskalnymi a sztuką współczesną

Drzwi łączące pomieszczenia to drzwi dźwiękoszczelne, które uniemożliwiają przedostanie się hałasu do pomieszczenia obok. Automatyczne drzwi rozwierane zamykają się natychmiast po rozpoczęciu projekcji filmu, a otwierają po jej zakończeniu. Czujniki zapewniają wymagany poziom bezpieczeństwa przy ciężkich drzwiach dźwiękoszczelnych.

Efektywne systemy napędowe Powerturn (również w wersji 7 cm) cicho i łatwo przesuwają skrzydła drzwiowe, a ponadto okazały się idealnym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczny i szybki przepływ gości pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki funkcji Smart swing, skrzydła drzwiowe mogą być otwierane bez wysiłku, pomimo ich ciężaru.

Dwuskrzydłowe drzwi rozwierane umożliwiają zwiedzającym opuszczenie wystawy

Wyjście ze ścieżki edukacyjnej: dwuskrzydłowe systemy automatyczych drzwi rozwieranych TSA 160 NT-IS ze zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania. Zdjęcie: Jean-Luc Kokel dla GEZE GmbH

Dwuskrzydłowe automatyczne drzwi rozwierane TSA 160 NT-IS © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Odwiedzający opuszczają ostatnie pomieszczenie projekcyjne za pomocą dwuskrzydłowych automatycznych drzwi rozwieranych, które dzięki napędom TSA 160 NT-IS wygodnie i niezawodnie sterują ciągłym otwieraniem i zamykaniem skrzydeł drzwiowych. Drzwi mogą być używane wyjątkowo swobodnie poprzez drugie, mniejsze skrzydło dodatkowe.

Parametry ruchu obu skrzydeł drzwiowych mogą być również indywidualnie regulowane. W sytuacji awaryjnej drzwi można otworzyć również ręcznie – w takim przypadku działają one jak drzwi z samozamykaczami – gwarantując tym samym zarówno dostępność, jak i zabezpieczenie drogi ewakuacyjnej.

Produkty GEZE w jaskini Lascaux

 • Foyer: wiatrołap z dwoma automatycznymi systemami drzwiami przesuwnymi (wysokość 3 m, szerokość 2 m), z systemem napędowym Slimdrive SL NT FR i inteligentną techniką sterowania
 • Wejście na teren wystawy (replika jaskini): dwa jednoskrzydłowe automatyczne systemy drzwi przesuwnych (jeden po drugim) z napędem Slimdrive SL NT
 • Dostęp do ścieżki edukacyjnej: drzwi przeciwpożarowe z niesymetrycznym podziałem i niewidocznym zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania
 • Na terenie wystawy (kino 3D): automatycznie sterowane dźwiękoszczelne drzwi z napędem Powerturn i funkcją Smart Swing
 • Wyjście z terenu wystawy: dwuskrzydłowe automatyczne drzwi rozwierane z dwoma napędami TSA 160 NT-IS