Tematy

Amortyzatory drzwiowe – delikatne zamykanie i otwieranie drzwi

Koniec z trzaskającymi drzwiami! Amortyzatory drzwi wychwytują zamykające się drzwi przed uderzeniem. Następnie – delikatnie i cicho – całkowicie je zamykają. Niezależnie od tego, czy ruch został wywołany ręcznie, czy też z powodu wiatru lub przepływu powietrza. Inteligentne modele zapewniają łagodne zatrzymanie w kierunku otwierania i utrzymują otwarcie drzwi.

Wygoda drzwi z mechanizmem tłumiącym dociągającym

Co można zrobić, aby powstrzymać głośne trzaskanie drzwi? Jak mogą pozostać otwarte, nawet gdy jest przeciąg? W jaki sposób można chronić ściany i meble przed otwieranymi drzwiami, a palce przed zamykanymi drzwiami? W przypadku tych problemów dostępnych jest kilka środków pomocniczych: obejmują one wszystko, od klinów po odbojniki drzwiowe podłogowe i ścienne. Wszystkie zazwyczaj wykonują swoje zadanie, ale często są brzydkie, irytujące i niepraktyczne.

Amortyzatory drzwiowe pełnią lepszą funkcję. Często są one zintegrowane z samozamykaczami w drzwiach rozwieranych, które po otwarciu zawsze automatycznie zamykają drzwi. Są one jednak często bardzo głośne pomimo tłumienia.

Modele amortyzatorów, takie jak te, które widzimy w pokrywach bagażników, szafkach i szufladach kuchennych, są zatem bardziej eleganckim rozwiązaniem do zastosowań wewnętrznych. Po pchnięciu są one zwalniane przez mechanizm tłumiący dociągający tuż przed zamknięciem i delikatnie przesuwane do pozycji końcowej.

Przeniesienie tej technologii na drzwi oznacza, że zamykają się one powoli, cicho i automatycznie, gdy zostaną otwarte tylko odrobinę. W innych warunkach, zachowują się jak normalne drzwi. Czy to świadomie postrzegane, czy intuicyjnie obsługiwane – mechanizmy tłumiące dociągające zawsze dają poczucie komfortu i wysokiej jakości.

GEZE ActiveStop: amortyzatory drzwi rozwieranych

GEZE ActiveStop jest prawie niewidoczny po zintegrowaniu ze skrzydłem drzwiowym.

GEZE ActiveStop jest prawie niewidoczny po zintegrowaniu ze skrzydłem drzwiowym.

Dzięki amortyzatorowi drzwiowemu GEZE ActiveStop, zatrzaskujące się drzwi pokojowe, zatrzaśnięte palce i uszkodzenia drzwi lub mebli należą do przeszłości. Mogą łagodnie zatrzymać i cicho zamknąć drzwi. Działa to w obu kierunkach: niezależnie od tego, czy lekko pociągniesz, czy też mocno popchniesz drzwi – amortyzator niezawodnie i bezpiecznie wychwytuje je w kierunku zamykania i kierunku otwierania.

Kontrolowane otwieranie i podtrzymywanie otwarcia dla drzwi

Podczas otwierania system przesuwa drzwi samodzielnie i bezpiecznie aż do pozycji podtrzymania otwarcia, którą można indywidualnie ustawić w zakresie od 80 do 140 stopni, dzięki czemu drzwi nie mogą uszkodzić ścian ani mebli. GEZE ActiveStop hamuje drzwi we właściwym czasie i utrzymuje je bezpiecznie otwarte w wymaganej pozycji.

Oznacza to, że przeciągi, które pomagają na przykład w naturalnej wentylacji, nie stanowią już problemu. Drzwi pozostają otwarte w żądanej pozycji i nie trzaskają przy zamykaniu. Nie są już potrzebne oddzielne odbojniki drzwiowe lub urządzenia do podtrzymania otwarcia.

GEZE ActiveStop (opcja montowana na ościeżnicy)

GEZE ActiveStop (opcja montowana na ościeżnicy) © GEZE GmbH

Ciche zamykanie po spowolnionym ruchu

Drzwi poruszają się swobodnie w zakresie od 25 do 60 stopni. Podczas zamykania, gdy osiągną około 25 stopni, drzwi zostają wyhamowane dzięki aktywnemu tłumieniu. Następnie cicho się zamykają (zasada Soft Close). Dzięki temu GEZE ActiveStop nie tylko zapobiega głośnemu trzaskaniu drzwi, ale także ich uszkodzeniu i przytrzaśnięciu palców.

GEZE ActiveStop nadaje się również do stosowania w gabinetach lekarskich, pokojach hotelowych lub szpitalach (ale nie do stosowania z drzwiami przeciwpożarowymi).

Obustronny ogranicznik w wariancie zintegrowanym można zamontować w prawie każdym standardowym, drewnianym skrzydle drzwiowym i jest on prawie niewidoczny – spełnia najwyższe wymagania w zakresie designu.

GEZE ActiveStop jest dostępny jako wariant montowany na skrzydle i wariant montowany na ościeżnicy. Można go łatwo zamontować na istniejących drewnianych lub szklanych drzwiach wewnętrznych oraz zdemontować praktycznie bez śladu. Jest to duża zaleta, gdy stosuje się go np. w wynajmowanych nieruchomościach.

GEZE ActiveStop – korzyści podczas zamykania

 • drzwi pozostają zamknięte, brak konieczności stosowania zamków (skrzynka zamka, zapadka zamka, blacha zaczepowa) w zastosowaniach wewnętrznych
 • brak niekontrolowanego trzaskania drzwiami (z powodu przeciągów lub nieostrożności)
 • brak uszkodzeń ościeżnicy, skrzydła drzwi itp. z powodu trzaskania drzwiami
 • minimalizuje ryzyko uwięzienia palców
 • brak powodowania hałasu
 • delikatne, kontrolowane zwalnianie i cofanie drzwi podczas zamykania od 25 stopni, regulowana skuteczność tłumienia

GEZE ActiveStop – korzyści podczas otwierania

 • indywidualne tłumienie otwierania w zakresie od 60 do 140 stopni
 • zmienny kąt otwarcia można ustawić w zakresie od 80 do 140 stopni
 • ochrona materiału skrzydła, ścian i innych przedmiotów
 • wygodne dla użytkowników (np. przy noszeniu dużej torby lub dziecka)
 • brak konieczności stosowania odbojnika podłogowego lub naściennego

Wielokrotnie nagradzany komfort drzwi!

Logo German Design Award 2016

Logo German Design Award 2016

Amortyzator drzwiowy GEZE ActiveStop pozostawia wiele miejsca na wspaniały styl i wzornictwo, co zostało docenione przez liczne nagrody:

German Design Award

Zintegrowana wersja systemu GEZE ActiveStop o szerokości zabudowy tylko 28 mm jest laureatem German Design Award 2016 w kategorii „Budynek i elementy”. Amortyzator drzwiowy został również nagrodzony srebrem w konkursie FocusOpen 2015 przez Design-Center Badenia-Wirtembergia.

Logo Focus Open 2017

Logo Focus Open 2017

ICONIC AWARDS i Focus Open

W konkursie ICONIC AWARDS 2018 Innovative Interior międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli świata designu, handlu i mediów wyróżniło amortyzator drzwiowy GEZE ActiveStop w kategorii wyposażenia budynków. Amortyzator drzwiowy „GEZE ActiveStop montowany na ościeżnicy” otrzymał nagrodę „Best of Best”.

GEZE ActiveStop otrzymał srebro w konkursie Focus Open 2017 za wariant montowany na ościeżnicy. Jury Centrum Designu Badenii-Wirtembergii uznało produkt za innowacyjne rozwiązanie o wyjątkowej jakości wzorniczej.

Więcej o GEZE ActiveStop

GEZE SoftStop do drzwi przesuwnych

Mechanizm tłumiący dociągający do drzwi przesuwnych: delikatnie spowolnienie z jednej lub obu stron

Mechanizm tłumiący dociągający do drzwi przesuwnych: delikatnie spowolnienie z jednej lub obu stron © Exorbitart / GEZE GmbH

GEZE SoftStop został opracowany dla ręcznych drzwi przesuwnych, na przykład w domach lub biurach. Delikatnie spowalnia on ruch drzwi przed zakończeniem ruchu przesuwnego. Następnie skrzydła drzwi są automatycznie prowadzone do pozycji końcowej. Dzięki temu nie dochodzi do uderzenia w ościeżnicę ani w ogranicznik, co chroni materiał – i nerwy użytkownika! Oznacza to praktycznie całkowite wyeliminowanie ryzyka przytrzaśnięcia.

GEZE SoftStop do ręcznych drzwi przesuwnych można łatwo zamontować z jednej lub z dwóch stron. Technologia ta całkowicie znika w profilu jezdnym, stanowiąc niewidoczną pomoc.

Cechy produktu GEZE SoftStop

 • odpowiednie dla systemów przesuwnych GEZE Rollan, Perlan i Levolan
 • w niewidoczny sposób zamontowane w profilu jezdnym
 • do lekkich (do 40 kg) i ciężkich drzwi przesuwnych (do 120 kg)
 • do szklanych, drewnianych, metalowych lub plastikowych skrzydeł drzwiowych
 • mogą być używane z jednej lub dwóch stron
 • mogą zostać zintegrowane bez konieczności obróbki skrzydeł

Dla najbardziej skomplikowanych wymagań projektowych

GEZE ActiveStop jest prawie niewidoczny. Zintegrowany amortyzator drzwiowy jest zauważalny tylko wtedy, gdy wykonuje swoją pracę. Jego kompaktowe wymiary sprawiają, że jest praktycznie niewidoczny, spełniając najbardziej wyszukane wymagania projektowe.

Prosta, szybka instalacja

 • GEZE zapewnia wsparcie przy realizacji projektów poprzez świadczenie usług serwisowych.
 • Prosty montaż gwarantuje lista kontrolna do testu przydatności GEZE ActiveStop dla drzwi oraz szablon do frezowania GEZE ActiveStop.
 • GEZE ActiveStop można zamontować na drewnianych drzwiach wewnętrznych, zarówno przylgowych jak i zlicowanych; optymalną funkcjonalność zapewnia się przy ciężarze skrzydła do 45 kg.
 • Wariant montowany na ościeżnicy: do elastycznego doposażenia w drzwi szklane i drewniane, prosty i szybki montaż
 • Wariant zintegrowany: dyskretna integracja ze skrzydłem drzwiowym przy głębokości zabudowy tylko 28 mm

Trwałe wykonanie zapewniające eksploatację bez konserwacji

GEZE ActiveStop

 • można indywidualnie regulować: odległość, na jaką drzwi powinny się otwierać oraz siłę tłumienia przy otwieraniu i zamykaniu można ustawić w zależności od potrzeb i warunków pomieszczenia.
 • jest konsekwentnie niezawodny: GEZE ActiveStop został stworzony z zachowaniem zrównoważenia i trwałości wykonania „produkcji w Niemczech”. Dzięki dużej funkcjonalności i estetyce oraz wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa, amortyzatory drzwiowe oferują najwyższą jakość bez kompromisów.
 • niewielkie wymogi konserwacyjne: GEZE ActiveStop jest przeznaczony do eksploatacji wymagającej niewielkiej konserwacji.