Light + Building 2024: GEZE zaprezentuje rozwiązania usieciowionej technologii bezpieczeństwa

Inteligentnie usieciowiona technologia bezpieczeństwa i sterowania budynku dla budynków przyszłości wartych zamieszkania to główny temat prezentacji GEZE w dniach 3-8 marca 2024 r. na Light + Building, specjalistycznych targach branży oświetleniowej i sterowania budynku we Frankfurcie nad Menem. Pod hasłem „Prosta integracja systemów bezpieczeństwa!” specjalista w zakresie innowacyjnej technologii drzwi, okien i bezpieczeństwa przedstawi na stoisku D68 w hali 11.0, jaką funkcję spełniają nowoczesne systemy odprowadzania dymu i ciepła (RWA) oraz systemy dróg ewakuacyjnych (RWS). 

„Light + Building 2024 to dla nas jedna z najważniejszych dat w roku. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać naszym gościom połączenie sieciowe naszych napędów drzwiowych i okiennych w nadrzędnych systemach zarządzania budynkiem oraz własny system wizualizacji GEZE pod hasłem targów „Prosta integracja systemów bezpieczeństwa”.

Angela Staiber, Head of Marketing & Data Management w GEZE

Najnowocześniejsze połączenie sieciowe: myGEZE Control

myGEZE Control urządzenie podstawowe

myGEZE Control, rozwiązanie sieciowe nowej generacji. © GEZE GmbH

Na przykładzie myGEZE Control, GEZE zaprezentuje na targach Light + Building 2024 rozwiązanie łączności nowej generacji. Modułowa platforma do integracji technologii drzwi, okien i bezpieczeństwa współpracuje z otwartym standardem BACnet. Umożliwia zautomatyzowane procesy w budynku, centralne monitorowanie w celu zwiększenia bezpieczeństwa i zoptymalizowania zużycia energii podczas eksploatacji. Wysoce wydajna integracja z niezależnymi od producenta systemami techniki sterowania budynkiem, zarządzania zagrożeniami i CAFM również nie stanowi problemu dzięki platformie. myGEZE Control upraszcza również pracę projektantów i techników z branży elektrycznej: projektowanie BACnet umożliwia postępowanie w ustandaryzowany sposób i niezależnie od dostawcy usług.

Pełna widoczność i kontrola: myGEZE Visu

myGEZE Visu

System wizualizacji myGEZE Visu jako rozszerzenie myGEZE Control. © GEZE GmbH

Na przykładzie myGEZE Visu, GEZE zaprezentuje również nowy i kompleksowy system wizualizacji jako rozszerzenie myGEZE Control. GEZE oferuje w ten sposób zindywidualizowaną możliwość wizualizacji dla budynków, w których integracja z systemem techniki sterowania budynkiem nie jest możliwa lub pożądana.

Dzięki myGEZE Visu użytkownicy mogą wykorzystywać dane i informacje z całego portfolio produktów GEZE oraz wizualizować i obsługiwać technologię drzwi, okien i bezpieczeństwa w celu optymalizacji procesów w budynku. myGEZE Visu oferuje dużą wartość dodaną, szczególnie w obszarze systemów dróg ewakuacyjnych RWS oraz odprowadzania dymu i ciepła: funkcjonalność i komunikaty alarmu podłączonych produktów GEZE są wyświetlane w wstępnie zdefiniowanej i intuicyjnie dostosowywanej koncepcji alarmowej. Umożliwia to szybką i elastyczną interwencję z każdego miejsca. Możliwa jest także równoległa eksploatacja z dowolnym systemem zarządzania budynkiem.

Pasująca centrala – serce każdego systemu odprowadzania dymu i ciepła

Centrala oddymiania MBZ 300 N8

Wersja N8 modułowego centrum autobusowego MBZ 300 imponuje wyjątkowo kompaktową obudową. © GEZE GmbH

Aby zapewnić optymalną wydajność, równie ważne jest wydajne połączenie sieciowe i odpowiednie poszczególne komponenty. Do małych i średnich budynków oraz klatek schodowych odpowiednie funkcje spełnia centrala oddymiania MBZ 300 N8. Na targach Light + Building firma GEZE pokaże, w jaki sposób można ją wykorzystać do elastycznego sterowania małymi systemami odprowadzania dymu i ciepła w przypadku pożaru. Instalacja i uruchomienie MBZ 300 N8 przebiega równie szybko i łatwo, podobnie jak połączenie sieciowe z innymi modelami MBZ 300. Opcjonalny moduł CAN umożliwia podłączenie 30 urządzeń w jeden duży system odprowadzania dymu i ciepła.
Z kolei zintegrowana funkcja wentylacji THZ N4 jest przydatna w pomieszczeniach, w których przepisy budowlane wymagają jedynie odprowadzania dymu. Zapewnia ona optymalną wentylację np. na klatkach schodowych. Przy prądzie wyjściowym wynoszącym zaledwie 4,5 A można obsługiwać do czterech napędów okiennych, takich jak siłownik łańcuchowy GEZE Slimchain.

Safety first: nowoczesne moduły bezpieczeństwa do okien z napędem mechanicznym

IQ box Safety

Moduł bezpieczeństwa do zabezpieczania punktów niebezpiecznych w oknach sterowanych elektrycznie. © GEZE GmbH

Okna, które otwierają i zamykają się automatycznie, są obecnie standardem w wielu budynkach. Te tak zwane okna z napędem mechanicznym są podstawowym elementem systemów odprowadzania dymu i ciepła, a także są często wykorzystywane do automatycznej wentylacji w zależności od zapotrzebowania. Zastosowanie do tych okien mają jednak wysokie standardy bezpieczeństwa dyrektywy maszynowej, ponieważ okna te są często łatwo dostępne dla wielu osób. Dlatego GEZE oferuje IQ box Safety z listwą łączeniową (i/lub czujnikiem laserowym), certyfikowane przez TÜV rozwiązanie do zabezpieczania krawędzi zamykających okien z napędem mechanicznym do klasy ochrony 4. IQ box Safety spełnia najwyższe wymagania ochrony.

Architekci i projektanci GEZE mogą uwzględnić wszystkie komponenty systemów odprowadzania dymu i ciepła, RWS oraz automatyki budynku. Oznacza to, że nie ma uciążliwych interfejsów między techniką bezpieczeństwa i automatyzacji różnych producentów, w tym oprogramowania i platform łączności.

Goście będą mogli spotkać się z ekspertami GEZE na targach Light + Building od 3 do 8 marca 2024 r. na stoisku D68 w hali 11.0.