Studia przypadków

„Lepsze miasto, lepsze życie” – drzwi rozwierane GEZE na EXPO

„Lepsze miasto, lepsze życie” – pod tym hasłem odbywały się międzynarodowe targi EXPO od maja do października 2010 roku. Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, wykonawcy różnych renomowanych międzynarodowych pawilonów zdecydowali się na drzwi automatyczne i inne innowacyjne systemy drzwiowe GEZE.

Drzwi rozwierane GEZE w międzynarodowych pawilonach w Szanghaju

EXPO, które zajmuje 5,28 km² i rozciąga się po obu stronach rzeki Huangpu, zostało zbudowane w oparciu o koncepcję ekologicznego budownictwa. Zgodnie z tą koncepcją wielu wystawców biorących udział w EXPO włączyło do swoich pawilonów technologię przyjazną środowisku. Niektóre z budynków zostały nawet zachowane po światowej wystawie jako część obszaru parkowego. Innowacyjne systemy drzwiowe GEZE znalazły zastosowanie m.in. w pawilonach w Chinach, USA i Japonii.

Drzwi automatyczne: gospodarz EXPO stawia na GEZE

Pawilon Chiński, zaprojektowany przez architekta He Jingtang, stał się „zielonym symbolem” EXPO dzięki wszechstronnej, energooszczędnej technologii budowlanej. Wizualną atrakcją konstrukcji wieżowej jest ściana LED w obszarze wejścia, z automatycznymi drzwiami rozwieranymi. Kompaktowa, elastyczna konstrukcja napędu do drzwi rozwieranych GEZE TSA 160 NT pasuje do różnych materiałów ościeżnicowych i umożliwia przesuwanie drzwi automatycznych o szerokości do 1400 mm i ciężarze do 250 kg z dużą siłą i precyzją. Dla Pawilonu Chińskiego, który przyciąga więcej zwiedzających niż jakikolwiek inny na EXPO, kluczowe znaczenie ma komfort przechodzenia, niezawodne działanie i praktycznie bezobsługowe funkcjonowanie napędów drzwi rozwieranych TSA 160 NT.

Systemy drzwiowe GEZE definiują komfort i funkcjonalność pawilonu

Technologia drzwiowa GEZE jest również stosowana w kilku wewnętrznych drzwiach Pawilonu Chińskiego. Drzwi rozwierane w różnych obszarach są wyposażone w samozamykacze górne TS 1000 C, TS 2000 V i TS 5000. Dzięki uniwersalnym możliwościom montażu i unikalnemu wzornictwu samozamykacze górne obsługują wszystkie drzwi rozwierane bez kompromisów w zakresie wzornictwa i estetyki.

Przepływ odwiedzających w Pawilonach USA

Pawilon USA o powierzchni wystawienniczej ponad 6000 m² jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanych budynków EXPO. „Urbanistyczny” projekt architekta Clive Grout'a jest ukierunkowany technicznie i architektonicznie na zrównoważony rozwój. Decydując się na zastosowanie systemów drzwiowych GEZE, architekt wybrał jednocześnie bezpieczny i funkcjonalny dostęp w całym budynku;

  • Napędy drzwi przesuwnych GEZE Powerdrive mają wiele zastosowań w ciężkich drzwiach automatycznych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków i doskonale nadają się do stosowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jak np. w Pawilonie USA. Wielofunkcyjny napęd GEZE Powerdrive jest również idealny do drzwi ewakuacyjnych i ratunkowych.
  • Napędy drzwi przesuwnych GEZE Slimdrive oferują maksymalną swobodę projektowania smukłych profili drzwiowych o wyraźnych liniach konstrukcyjnych i wysokości wynoszącej tylko 7 cm. Dzięki temu możliwe było bezproblemowe dostarczanie specyficznych dla obiektu rozwiązań dla Pawilonu USA.

Oprócz tych rozwiązań w drzwiach wewnętrznych Pawilonu USA stosuje się również napęd drzwi rozwieranych GEZE TSA 160 NT i samozamykacz górny GEZE TS 2000.

Rozwiązanie dla urządzeń do odprowadzania dymu i ciepła GEZE dla oddychającego Pawilonu Japońskiego

Kopuła Pawilonu Japońskiego, budynek EXPO.

Kopuła Pawilonu Japońskiego na EXPO w Szanghaju.

Życie w harmonii z otoczeniem jest częścią tradycyjnej kultury japońskiej. Ta zasada jest również podstawą koncepcji architektonicznej Pawilonu Japońskiego. Nowoczesne technologie środowiskowe i materiałowe sprawiają, że pawilon o wysokości 24 m „oddycha” jak żywy organizm. Wewnętrzna pokrywa budynku w kształcie kopuły jest otoczona ultralekką konstrukcją membranową wyposażoną w ogniwa słoneczne. Puste kolumny w całym budynku pochłaniają światło słoneczne, gromadzą deszczówkę i gwarantują naturalną cyrkulację powietrza. Okna w kopule łączą Pawilon Japoński ze światem zewnętrznym i są kluczowym elementem oddychającej fasady budynku.

Bezpieczne drogi ewakuacyjne i ratunkowe dzięki inteligentnym systemom urządzeń do odprowadzania dymu i ciepła

Nowoczesne urządzenie do usuwania dymu i ciepła przyczynia się do naturalnej wentylacji w Pawilonie Japońskim, a także bezpieczeństwa w razie pożaru. Otwory wywiewu w fasadzie  budynku zostały wyposażone w eleganckie elektryczne siłowniki wrzecionowe urządzeń do odprowadzania dymu i ciepła GEZE E 250. Technologicznie złożony system urządzeń do odprowadzania dymu i ciepła reaguje na czujniki dymu lub wyzwalanie ręczne i otwiera otwory wywiewu w górnej części pawilonu za pomocą napędów elektromechanicznych. Umożliwia to wydostawanie się termicznie wznoszących się gazów spalinowych niemalże tak szybko, jak się pojawiają. Otwory świeżego powietrza w dolnej części budynku wspomagają odprowadzanie dymu z góry, umożliwiając bezpieczną nawigację po drogach ewakuacyjnych i ratunkowych. Elektryczny napęd wrzecionowy GEZE E 250 nie tylko zapewnia wyjątkową oszczędność energii, ale także wspiera naturalną wentylację, dzięki czemu Pawilon Japoński jest budynkiem energooszczędnym.

Produkty GEZE na EXPO w Szanghaju

  • Napędy drzwi rozwieranych GEZE TSA 160 NT
  • Samozamykacz górny TS 1000 C
  • Samozamykacz górny TS 2000 V
  • Samozamykacz górny TS 2000
  • Samozamykacz górny TS 5000
  • Napędy drzwi przesuwnych GEZE Powerdrive
  • Napędy drzwi przesuwnych GEZE Slimdrive
  • Siłowniki wrzecionowe urządzeń do odprowadzania dymu i ciepła GEZE E 250