Zrównoważony rozwój w budynku CLIC w Pekinie z certyfikatem LEED

Zmiana klimatu to problem globalny. Pytanie, jak osiągnąć cele związane z ochroną klimatu, nurtuje rządy na całym świecie – także w Chinach. Chiny w coraz większym stopniu koncentrują się na zrównoważonym rozwoju i efektywności energetycznej budynków. Dobrym przykładem jest budynek China Life Insurance Company (CLIC) R&d Center (CLIC) w Pekinie, który uzyskał certyfikat LEED.

Trend na całym świecie: Projektowanie budynków o większej efektywności energetycznej

Chińska Republika Ludowa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2060 r. Należy zatem znacznie zwiększyć efektywność energetyczną, zwłaszcza w branżach energochłonnych. Dotyczy to również chińskiego sektora budowlanego, który w porównaniu z resztą świata powoduje ponadprzeciętne emisje CO2.

Ekologiczne budynki korzystają z inteligentnej automatyki budynku.

Ekologiczne budynki korzystają z inteligentnej automatyki budynku. © GEZE GmbH

Chiny nagradzają zrównoważone budynki

Chiny mają swój własny standard oceny budynków ekologicznych – Green Building Evaluation Label „China Three Star”. Bardzo rozpowszechniony w Chinach jest jednak także najbardziej znany na świecie system certyfikacji LEED, który ocenia ekologiczną, społeczną i ekonomiczną jakość budynków. Dobry przykład: budynek R&d Center Life Insurance Company (CLIC) w Pekinie został wyróżniony cenionym certyfikatem zrównoważonego rozwoju LEED.

Z punktu widzenia architektów i firm warto wiedzieć: certyfikat DGNB przyznawany przez Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego jest również uznawany w Chinach, ale jest znacznie mniej rozpowszechniony niż certyfikat LEED.

WIĘCEJ O GREEN BUILDING

Automatyka budynku poprawia efektywność energetyczną

Ważnym czynnikiem zwiększającym efektywność energetyczną budynków jest inteligentne sterowanie budynkiem: na przykład w budynku biurowym CLIC w Pekinie ogrzewanie, oświetlenie, instalacja klimatyzacji, chłodzenie, zaciemnianie, technika drzwi i okien są usieciowione i automatycznie sterowane. Dzięki inteligentnej automatyce można znacznie zmniejszyć zużycie energii. Powód: czujniki, takie jak czujniki temperatury, wskaźniki jakości powietrza, czujniki jasności, czujniki ruchu czy stacje meteorologiczne, reagują w sposób bardziej energooszczędny niż człowiek. Kolejna zaleta automatyki budynku (GA): wyraźnie poprawia się również komfort i bezpieczeństwo.

WIĘCEJ O AUTOMATYCE BUDYNKU

Zrównoważona wentylacja dzięki zautomatyzowanym oknom

Automatyka budynku nie tylko poprawia efektywność energetyczną, ale także jakość powietrza w pomieszczeniu. Jeśli inteligentne systemy okienne, takie jak nasze napędy łańcuchowe Powerchain i Slimchain, zostaną połączone w centralną sieć z systemem techniki sterowania budynkiem, pomieszczenia mogą być wentylowane i zaopatrywane w świeże powietrze zgodnie z zapotrzebowaniem. Zaleta: zautomatyzowana wentylacja okien zużywa mniej energii niż większość systemów wentylacji mechanicznej. Ponadto można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, jeżeli wentylacja i ogrzewanie są sterowane wspólnie za pomocą techniki sterowania budynkiem.

WIĘCEJ O AUTOMATYCZNEJ WENTYLACJI

China Life Insurance Company (CLIC) Peking R&d Center ma certyfikat LEED.

China Life Insurance Company (CLIC) Peking R&d Center ma certyfikat LEED. © GEZE GmbH

Skuteczne zmniejszanie zużycia energii

Instalacje klimatyzacji i oświetlenia w budynku zużywają dużo energii i odpowiadają za około 70 procent całkowitego zużycia energii. Dlatego budynki ekologiczne powinny być projektowane tak, aby wykorzystywały jak najwięcej światła naturalnego i chłodu (lub ciepła) atmosferycznego w celu zminimalizowania zużycia energii. China Life Insurance Company (CLIC) Beijing R&d Center w Pekinie pokazuje, jak to działa: budynek biurowy o powierzchni kondygnacji brutto 391 051 m² spełnił wysokie wymagania w zakresie efektywności energetycznej zgodnie ze znakiem zrównoważonego rozwoju LEED. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasze systemy drzwiowe i okienne wspierają zrównoważone cele budynku i spełniają kryteria certyfikacji LEED.

Świeże powietrze i przyjemny klimat w pomieszczeniach dzięki inteligentnym systemom okiennym.

Świeże powietrze i przyjemny klimat w pomieszczeniach dzięki inteligentnym systemom okiennym. © GEZE GmbH

Automatyczne drzwi karuzelowe są przyjazne dla użytkownika i energooszczędne.

Automatyczne drzwi karuzelowe są przyjazne dla użytkownika i energooszczędne. © GEZE GmbH

Naturalny dopływ świeżego powietrza i przyjemny klimat w pomieszczeniu

Inteligentne systemy okienne GEZE na zacieniającej fasadzie wspierają koncepcję wentylacji budynku ukierunkowanej na oszczędzanie zasobów naturalnych. Ponadto zapewniają one energooszczędną regulację klimatu pomieszczenia, ponieważ zmniejszają koszty ogrzewania i chłodzenia.

Wykorzystanie potencjału w zakresie oszczędności energii

Szczególnie w strefach wejściowych często istnieje duży potencjał zmniejszenia zużycia energii. Na przykład wiatrołap z dwoma kolejnymi drzwiami przesuwnymi może znacznie ograniczyć wymianę temperatur między obszarem wewnętrznym a zewnętrznym. Automatyczne drzwi karuzelowe stanowią bardziej elegancką i wydajną alternatywę: dzięki nim przeciągi i warunki atmosferyczne pozostają na zewnątrz, a goście mogą wygodnie wejść do budynku. Drzwi karuzelowe GEZE w budynku China Life Insurance Company (CLIC) Beijing R&d Center zapewniają gościom bezpieczeństwo i higienę, zmniejszając jednocześnie zużycie energii w pomieszczeniach.

Produkty GEZE stosowane w budynku CLIC:

29 drzwi karuzelowych:

  • TSA 325 NT do reprezentatywnych wejść do budynków o dużym natężeniu ruchu pieszych i dużym przenikaniu światła
  • TSA 160 NT do drzwi trzy- i czteroskrzydłowych o szerokim zakresie stosowania

Ponad 200 systemów okiennych:

  • napędy łańcuchowe Powerchain do dużych i ciężkich elementów okiennych
  • napęd łańcuchowy Slimchain o wyjątkowo smukłej konstrukcji
  • napęd wrzecionowy E 3000 do wyjątkowo ciężkich okien dachowych
  • E 860
  • E 820
  • napęd wrzecionowy E 250 NT o kompaktowej konstrukcji i szerokim zakresie stosowania