Mistrzostwa Europy 2024 – Bezpieczeństwo na dużych imprezach

Stadiony to budynki wielofunkcjonalne: kibice, drużyny i zespoły wspierające, media – wszyscy oni potrzebują własnych pomieszczeń i wejść. Wiele osób i ogromna ilość infrastruktury technicznej pracuje w tle, aby zapewnić płynny przebieg meczu lub koncertu. Stadiony i inne miejsca, w których odbywają się duże imprezy, również stawiają wysokie wymagania w zakresie automatyki budynku.

Panie Markusie, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn 2024 są tuż tuż. Czy już nie może się Pan doczekać?

Oczywiście! Na pewno będzie świetna zabawa i trzymam kciuki, aby niemiecka drużyna awansowała przynajmniej do półfinału. I życzę nam wszystkim radosnego i spokojnego piłkarskiego święta.

Czy jako ekspert w dziedzinie automatyki i bezpieczeństwa budynku może Pan po prostu cieszyć się piłką podczas dużych imprez, takich jak Mistrzostwa Europy, czy myśli Pan również o użytkownikach, którzy organizują te wydarzenia?

Prywatnie przyglądam się właściwie każdej publicznej lokalizacji, aby zobaczyć, produkty których dostawców są zainstalowane w obszarze drzwi automatycznych, ochrony przeciwpożarowej, dostępności lub ogólnie w zakresie automatyki budynku. Nie ma to jednak nic wspólnego z poczuciem braku bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie: właśnie dlatego, że zajmuję się tym zawodowo, wiem, jak wysokie są standardy w zakresie dostępności, bezpieczeństwa budynku i ochrony przeciwpożarowej w Niemczech i jak poważnie są one traktowane. Jestem po prostu ciekawy, czy rozwiązania GEZE są uwzględniane i oczywiście, jak konkurenci realizują wymagania.

Które kwestie bezpieczeństwa (ochrona przeciwpożarowa, drogi ewakuacyjne, dostępność) odgrywają najważniejszą rolę na stadionie?

Wyjście awaryjne, Tissot Arena, Biel, z RWA K 600

Bezpieczeństwo budynku i dostępność odgrywają szczególnie ważną rolę na stadionach. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Należy tu rozróżnić dwa różne aspekty bezpieczeństwa: z jednej strony to, co w języku angielskim określa się terminem safety, można dość dobrze przetłumaczyć jako bezpieczeństwo budynku w odniesieniu do ochrony osób. Z drugiej strony chodzi o security. Odnosi się to do tego rodzaju bezpieczeństwa, które ma związek z zarządzaniem tłumem, kontrolą dostępu, systemami alarmowymi, wideomonitorowaniem i ochroniarzami. Innymi słowy, wszystko w miejscach, gdzie należy zapobiegać bezprawnym, a nawet brutalnym działaniom.

W GEZE działamy głównie w dziedzinie bezpieczeństwa budynku: od zautomatyzowanych rozwiązań do drzwi i okien, które możemy również skonfigurować pod kątem wysoce indywidualnych wymagań, przez rozwiązania zapewniające dostępność i ochronę przeciwpożarową, po rozwiązania łączności do integracji ze sterowaniem budynkiem. 

Gdy stadion lub hala widowiskowa są „puste”, ochrona budynku ma głównie charakter techniczny. Im więcej osób znajduje się w budynku podczas wydarzenia, tym wyższy jest poziom ochrony organizacyjnej zapewnianej przez stewardów, pracowników ochrony itp. Z reguły to właśnie te osoby kontrolują, kto ma jakie kompetencje i uprawnienia, na przykład do przebywania w strefie VIP lub prasowej. Oczywiście wykorzystanie technologii również odgrywa tu pewną rolę, ale służy ona przede wszystkim wsparciu osób dbających o bezpieczeństwo.

Connectivity Experte Markus Benecke

Nasi eksperci ds. łączności, Christoph Keller i Markus Benecke, prezentują rozwiązanie automatyzacji budynku myGEZE Connectivity. © GEZE GmbH

Oba aspekty bezpieczeństwa można połączyć w zintegrowanym rozwiązaniu automatyki budynku. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy osobom znajdującym się w pomieszczeniu kontrolnym stadionu pokazywany jest również stan drzwi lub wejść i ewentualna potrzeba podjęcia działań lub interwencji. W tym miejscu do gry wkraczają rozwiązania GEZE Connectivity, w szczególności myGEZE Control: system umożliwia usieciowienie drzwi, okien i systemów bezpieczeństwa GEZE oraz ich centralną integrację z systemem zarządzania budynkiem. Ponadto myGEZE Visu może być używane jako rozszerzenie myGEZE Control jako interfejs wizualizacji i obsługi dla wszystkich podłączonych systemów produktów.

W jaki sposób GEZE wspiera użytkowników stadionów lub hal widowiskowych za pomocą automatyki budynku?

GEZE może zaoferować produkty do całego zakresu automatyzacji w dziedzinie bezpieczeństwa budynku: od pojedynczych zautomatyzowanych rozwiązań drzwi lub okien do kompletnej zintegrowanej koncepcji automatyzacji dla całego budynku. Obejmuje to koncepcję technologii dróg ewakuacyjnych i ratunkowych oraz systemów odprowadzania dymu i ciepła (RWA), a także integrację z nadrzędnym systemem sterowania budynkiem. Skupiamy się nie tylko na nowych budynkach: mamy duże doświadczenie w modernizacji i doposażeniu istniejących budynków, zwłaszcza zabytkowych.

Nasze usługi rozpoczynają się na etapie planowania i projektowania: możemy wnieść ogromne doświadczenie od samego początku, aby zapewnić sprawne działanie koncepcji bezpieczeństwa budynku w praktyce, a nie tylko na papierze. GEZE ma również określoną specjalizację. Oznacza to, że posiadamy ekspertów dla każdej fazy cyklu życia budynku oraz dla poszczególnych obszarów pracy i mechanizmów, które są odpowiedzialne za rozwiązania automatyzacji. Możemy wspierać architektów i firmy inżynieryjne tak samo kompetentnie jak ślusarzy, elektryków i integratorów systemów. I to w całej Europie.

Dziękuję bardzo za wywiad. Życzymy udanych i bezpiecznych Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech!