Systemy odprowadzania dymu i ciepła oraz zautomatyzowane systemy wentylacyjne w Centrum Lekkoatletycznym OYM

W szwajcarskim mieście Cham powstało supernowoczesne centrum kompetencji w dziedzinie lekkoatletyki i badań na najwyższym poziomie. Systemy okienne i drzwiowe GEZE są nie tylko przyjazne dla użytkownika i zapewniają zautomatyzowaną wentylację, ale także charakteryzują się najwyższą skutecznością w zakresie ochrony przeciwpożarowej, usuwania dymu i ciepła (RWA) oraz bezpieczeństwa dróg ewakuacyjnych.

Dla szczytowych osiągnięć: Centrum Lekkoatletyczne i Szkoleniowe OYM

Centrum Lekkoatletyczne OYM w Cham w kantonie Zug jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków lekkoatletycznych na świecie. Skrót OYM oznacza „On Your Marks” – termin zapożyczony z lekkoatletyki, który oznacza mniej więcej „Na miejsca”. A miejsc jest wiele: Centrum Lekkoatletyczne i Szkoleniowe zajmuje powierzchnię użytkową 30 300 m² i obejmuje m.in. lodowisko z trybuną, trzy hale sportowe, cztery 80-metrowe tory sprinterskie oraz 3000 metrów kwadratowych powierzchni treningowej. Ponadto na terenie hotelu do dyspozycji sportowców jest 25 pokoi dwuosobowych, a także najnowocześniejsze sale szkoleniowe i aula. 

Fakty o OYM

 • Projekt: Lüscher Architekten AG, Zurych
 • Realizacja: Axess Architekten AG, Zug
 • Kubatura budynku: 150 000 m³
 • Powierzchnia użytkowa z garażem podziemnym: 30 300 m²
 • Liczba pięter: 3 piętra dolne i 5 górnych
 • Suma inwestycji: 100 mln CHF
 • 95% systemów drzwi i okien zostało dostarczonych przez firmę GEZE

Szczytowe osiągnięcie: zautomatyzowana wentylacja okien i systemy odprowadzania dymu i ciepła

Zautomatyzowana wentylacja i systemy odprowadzania dymu i ciepła tworzą idealny duet w Centrum Lekkoatletycznym OYM.

Zautomatyzowana wentylacja i systemy odprowadzania dymu i ciepła tworzą idealny duet w Centrum Lekkoatletycznym OYM.

Inteligentne fasady aktywnie reagują na czynniki środowiskowe.

Inteligentne fasady aktywnie reagują na czynniki środowiskowe. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Wszyscy wiemy: najlepsze wyniki sportowe i koncentracja wymagają odpowiedniej ilości tlenu. W Centrum Lekkoatletycznym OYM właściwy dopływ świeżego powietrza i zdrowy klimat w pomieszczeniach odgrywają zatem ważną rolę w koncepcji wentylacji. Ponadto koncepcja ochrony przeciwpożarowej przewiduje urządzenia do odprowadzania dymu i ciepła. Automatyczne napędy okienne łączą tutaj wysokie wymagania dotyczące połączenia zautomatyzowanej wentylacji grawitacyjnej i RWA (systemy odprowadzania dymu i ciepła).

WIĘCEJ O WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ

Inteligentna wentylacja dzięki zautomatyzowanym oknom

Zautomatyzowane okna są połączone z systemem techniki sterowania budynkiem (GLT). Dzięki temu można zaprogramować godziny, w których okna powinny się automatycznie otwierać. Jest to rozwiązanie bardziej energooszczędne niż wentylacja ręczna, ponieważ technologia reaguje na jakość powietrza w pomieszczeniu i warunki środowiskowe w sposób bardziej niezawodny niż ludzka percepcja. Zautomatyzowane okna można jednak w razie potrzeby przesterować ręcznie. Jeśli pada deszcz i do środka mogłaby dostać się woda, podłączona stacja meteorologiczna wydaje polecenie szybkiego zamknięcia okien. 

WIĘCEJ O WENTYLACJI AUTOMATYCZNEJ

Idealny duet: systemy odprowadzania dymu i ciepła (RWA) i drzwi ewakuacyjne

Drzwi przeciwpożarowe pełnią funkcję drzwi ewakuacyjnych i zapewniają w OYM bezpieczne strefy pożarowe.

Drzwi przeciwpożarowe pełnią funkcję drzwi ewakuacyjnych i zapewniają w OYM bezpieczne strefy pożarowe. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

ECdrive T2-FR marki GEZE zapewnia bezpieczeństwo dróg ewakuacyjnych w często uczęszczanej strefie wejściowej.

ECdrive T2-FR marki GEZE zapewnia bezpieczeństwo dróg ewakuacyjnych w często uczęszczanej strefie wejściowej. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Systemy odprowadzania dymu i ciepła wymagają oddymiania w górnej części budynku i jednoczesnego doprowadzenia świeżego powietrza w dolnej części. Nawiew ten jest ważny podczas zwalczania pożaru: zapewnia on podniesienie temperatury, tzw. efekt kominowy, który powoduje szybsze odprowadzanie gazów dymnych przez zautomatyzowane okna systemów odprowadzania dymu i ciepła lub otwory w dachu. W dolnej części budynku ten efekt kominowy tworzy jednocześnie warstwę powietrza o niskim stopniu zadymienia, dzięki czemu drogi ratunkowe i ewakuacyjne pozostają drożne. W Centrum Lekkoatletycznym OYM systemy okienne i drzwiowe połączone w sieć za pośrednictwem systemu techniki sterowania budynkiem tworzą idealny duet: razem niezawodnie zapewniają wolne od dymu drogi ewakuacyjne i ratunkowe jako systemy grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła (NRA).

WIĘCEJ O BEZPIECZEŃSTWIE DRÓG EWAKUACYJNYCH
 

Drzwi przeciwpożarowe zapewniające bezpieczeństwo na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych

Drzwi przeciwpożarowe w korytarzach oraz wejścia i wyjścia z kawiarni tworzą nie tylko bezpieczne strefy pożarowe w OYM, ale służą również jako drzwi ewakuacyjne, zgodnie z regulacjami szwajcarskiej normy ochrony przeciwpożarowej oraz wytycznych ochrony przeciwpożarowej VKF (Związek Kantonalnych Ubezpieczycieli Przeciwpożarowych).

Liniowe systemy drzwi przesuwnych Powerdrive PL-FR zostały specjalnie zaprojektowane do dużych i ciężkich drzwi o ciężarze skrzydła do 160 kg na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych: mają one funkcję drogi ewakuacyjnej z redundantną konstrukcją napędu, jak również przepisowe zintegrowane zasilanie awaryjne, dzięki czemu np. otwarcie awaryjne drzwi ewakuacyjnych jest zapewnione również w przypadku awarii zasilania.

To samo dotyczy ECdrive T2-FR, który zapewnia bezpieczeństwo dróg ewakuacyjnych w bardzo uczęszczanej strefie wejściowej. W połączeniu z systemem profili GCprofile Therm, automatyczny liniowy system drzwi przesuwnych poprawia również efektywność energetyczną budynku OYM poprzez zmniejszenie strat ciepła w strefie wejściowej.

WIĘCEJ O DRZWIACH PRZECIWPOŻAROWYCH

Doradztwo, montaż i konserwacja z jednego źródła: GEZE jako partner oferujący pełen zakres usług

Firma GEZE doradzała architektom w sprawie produktów już w fazie planowania. Następnie kontynuowano konsultacje z producentami i wykonawcami zaangażowanymi w proces realizacji. Firma GEZE zajęła się również montażem i uruchomieniem. Aby zapewnić sprawną eksploatację, z użytkownikiem budynku podpisano umowę serwisową.

Produkty GEZE w Centrum Lekkoatletycznym OYM

 • K 600 F Ramieniowy napęd okienny (24 V) do systemów odprowadzania dymu i ciepła i wentylacji grawitacyjnej
 • Slimdrive EMD Invers Systemy drzwi obrotowych do jednoskrzydłowych systemów otworów nawiewowych RWA
 • Powerdrive PL-FR Automatyczny liniowy system drzwi przesuwnych do dróg ewakuacyjnych i ratunkowych do drzwi o ciężarze skrzydła do 160 kg
 • TS 5000 ECline Samozamykacz górny z szyną ślizgową do jednoskrzydłowych drzwi bez barier
 • TS 5000 ISM System samozamykacza górnego z szyną ślizgową do drzwi dwuskrzydłowych z regulacją kolejności zamykania
 • ECdrive T2 FR Automatyczny liniowy system drzwi przesuwnych na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych do drzwi o ciężarze skrzydła do 140 kg